Program EATS na ZŠ Hanspaulka‚ Praha 6

Listopad

 

Jejda, nic nového tu není!

Přecházíme na nové stránky na adrese:
www.upword-english.wbs.cz/

 

 

První Star Store!

V letošním školním roce si prvňáčci poprvé vyzkoušeli, jak se nakupuje v našem Hvězdičkovém obchodě. Hvězdičky si děti poctivě vydělaly: jedna hvězdička za přístup a chování, druhá za snahu mluvit anglicky. Kdo se výrazně snaží, může dostat i hvězdičku navíc. Naopak za nedonesený úkol děti hvězdičku ztrácí.
Dříve, než děti do Hvězdičkového obchodu vyrazí, zajdou si do banky směnit si své hvězdičky za hvězdičkové bankovky. Pak teprve mohou nakupovat. Kdo neutratí všechny hvězdičky, odnese je zpět do banky, kde mu budou bezpečně uschovány do příštího Star Store. A kdo byl nemocný, ať nezoufá, příště bude mít hvězdiček více, z našeho účtu se mu neztratí!

 

Trees (Polar Bears)

 

My Leaf Book (Chameleons)

 

Christmas Cards (Chameleons)

Vánoční jarmark se ve škole na Hanspaulce koná vždy začátkem prosince, takže děti musí své výrobky připravovat již v listopadu. Naši třeťáci vyráběli letos tato přáníčka.

 

 

Music (Dolphins)

 

Inspirace Vasilijem Kandinským (Puppies)

 

Thanksgiving Wreath - věneček na svátek Thanksgiving Day

V Americe snad nenajdete svátek, který by platil pro všechna vyznání, etnické minority a církve, krom jednoho. Je to Den díkůvzdání (Thanksgiving Day).

V prosinci roku 1620 přistála u východního pobřeží Ameriky loď s názvem „Mayflower“. Na palubě vezla skupinu náboženských exulantů a vystěhovalců. Tito tzv. Pilgrims podnikli nebezpečnou cestu přes oceán proto, aby zde našli nový domov a svobodu náboženství. Na území dnešního Massachussets založili obec Plymouth, nový domov pro sebe a budoucí generace. Neuměli zacházet s půdou a nebyli zdatnými lovci. V prvním roce jim hrozil hladomor. Ujali se jich domorodí Indiáni z kmen Squanto. Darovali jim setbu a naučili je zasít kukuřici a zajistit si tak základní obživu. První žně v Plymouth byly hubené. Osadníci se však rozhodli oslavit tento malý úspěch v nové vlasti a na znamení vděčnosti přizvat k oslavě své zachránce – Indiány. Byl ustanoven den, kdy se osídlenci sešli spolu s náčelníkem Massasvitem a devadesáti jeho statečnými muži u prostřeného stolu. Indiáni nepřišli k oslavě s prázdnou a donesli hojnost dobrého jídla a pečeného obrovského ptáka, krocana.
Tak vypadal první „Thanksgiving“ – svátek díkůvzdání – v Americe.

Tradice každoročních oslav svátků díkůvzdání se dochovala dodnes v celé Severní Americe a získala snad i více na významu než Vánoce, které se staly nákupní hysterií. Oproti tomu „Thanksgiving“ působí téměř skromně a má v sobě nostalgii. Je to den rodinného setkání, společného rozjímání.
V každé domácnosti se vaří, peče a smaží, jako za starých časů. Dříve se scházely rodiny v kterýkoli podzimní den, který celé rodině nejlépe vyhovoval.  Až president Abraham Lincoln povýšil v roce 1863 tuto nepsanou tradici na plnohodnotný státní svátek a uzákonil každý poslední čtvrtek měsíce listopadu jako oficiální „Thanksgiving Day“ ´národní svátek, kdy Američané nepracují a scházejí se v rodinném kruhu, aby poděkovali každý svému Bohu za milost, kterou jim poskytl na dosavadní cestě a sílu k cestě další. A scházejí se v 90% rodin. K té dokonale udělané krůtě, s dokonalou brusinkovou omáčkou. Těch 10% rodin, kde krůtu nenajdete, je zcela určitě vegetariánských. Jen koláč je někde jablečný (Apple Pie) namísto toho původního z dýně.

TOPlist