Program EATS na ZŠ Hanspaulka‚ Praha 6

Listopad

Star Store!

Končně se děti dočkaly našeho prvního letošního Hvězdičkového obchodu - Star Store. Nejdříve jsme spočítali hvězdičky a pak už se vydali do banky pro hvězdičkové bankovky. A z banky hurá nakupovat! Kdo neutratí všechny hvězdičky, odnese je zpět do banky, kde mu budou bezpečně uschovány do příštího Star Store.

Rodičům, kteří nám přispěli do našeho obchůdku, mnohokrát děkujeme smiley!

 

Výroba papíru na hudební nástroje

Letos jsme se rozhodli, že si papír pro naše hudební nástroje - chřestidla (shakers) namalujeme sami. Použili jsme techniku "Malování foukáním", takže jsme vykonali něco i pro naše plíce. Jak vidno z obrázků níže, někdo si plíce šetřil a přešel na techniku cákání štětcem (snad to trička přežila a maminky nám odpustily).

A takto dopadly naše chřestidla. Jsou naplněna semínky, rýží nebo špagetami.

 

Vzhůru do vesmíru!

To bylo tak. Zavřeli jsme oči a představovali si, že sedíme venku a pozorujeme noční oblohu. Nejdříve jsme viděli jen hvězdy a Měsíc, ale později i meteority a jiné planety. Ani nevíme, jak se to přihodilo, ale matička Země se nám začala vzdalovat a už jsme viděli i jiné věci: další hvězdy a planety, vesmírné lodě, mimozemšťany, černé díry...a dokonce jsme si mohli prohlédnout i naši Zemi! Cesta se nám trochu protáhla, tak jsme si čas krátili písničkami, např. Twinkle, Twinkle, Little Star. Když jsme se vrátili zpátky na Zemi, všechno, co jsme viděli, jsme namalovali. Tak pro vás, co jste tam ještě nebyli, vybíráme to nejzajímavější:

 

Poslední obrázek stojí za povšimnutí. To uprostřed je černá díra, ve které rybář chytá ryby.

Hry ... a proč je zařazujeme do výuky

Hry, říkanky, písničky, soutěže...při těchto činnostech získávají děti jazykové znalosti podvědomě a přitom daleko intenzivněji, než při běžném učení. Formou hry se radostně, přirozeně a bez jakéhokoli násilí naučí mnoho nových slovíček a proniknou do zákonitostí základní gramatiky. Pokud výuka probíhá zábavnou formou, děti snáze překonávají zábrany, nebojí se promluvit (byť v nedokonalých, kostrbatých větách) a získávají postupně větší sebejistotu. Na první pohled se může zdát, že si děti jen hrají, ale každá hra se dá upravit tak, aby se při ní mohla procvičit probíraná látka.

 

Thanksgiving Day - Den díkůvzdání

             

V Americe snad nenajdete svátek, který by platil pro všechna vyznání, etnické minority a církve – krom jednoho. Je to Den díkůvzdání (Thanksgiving Day).

V prosinci roku 1620 přistála u východního pobřeží Ameriky loď s názvem „Mayflower“. Na palubě vezla skupinu náboženských exulantů a vystěhovalců. Tito tzv. Pilgrims podnikli nebezpečnou cestu přes oceán proto, aby zde našli nový domov a svobodu náboženství.
Na území dnešního Massachussets založili obec Plymouth, nový domov pro sebe a budoucí generace.
Neuměli zacházet s půdou a nebyli zdatnými lovci. V prvním roce jim hrozil hladomor. Ujali se jich domorodí Indiáni z kmen Squanto. Darovali jim setbu a naučili je zasít kukuřici a zajistit si tak základní obživu. První žně v Plymouth byly hubené. Osadníci se však rozhodli oslavit tento malý úspěch v nové vlasti a na znamení vděčnosti přizvat k oslavě své zachránce – Indiány.
Byl ustanoven den, kdy se osídlenci sešli spolu s náčelníkem Massasvitem a devadesáti jeho statečnými muži u prostřeného stolu. Indiáni nepřišli k oslavě s prázdnou a donesli hojnost dobrého jídla a pečeného obrovského ptáka, krocana.
Tak vypadal první „Thanksgiving“ – svátek díkůvzdání – v Americe.


Tradice každoročních oslav svátků díkůvzdání se dochovala dodnes v celé Severní Americe a získala snad i více na významu než Vánoce, které se staly nákupní hysterií. Oproti tomu „Thanksgiving“ působí téměř skromně a má v sobě nostalgii. Je to den rodinného setkání, společného rozjímání.
V každé domácnosti se vaří, peče a smaží, jako za starých časů. Dříve se scházely rodiny v kterýkoli podzimní den, který celé rodině nejlépe vyhovoval.  Až president Abraham Lincoln povýšil v roce 1863 tuto nepsanou tradici na plnohodnotný státní svátek a uzákonil každý poslední čtvrtek měsíce listopadu jako oficiální „Thanksgiving Day“ ´národní svátek, kdy Američané nepracují a scházejí se v rodinném kruhu, aby poděkovali každý svému Bohu za milost, kterou jim poskytl na dosavadní cestě a sílu k cestě další. A scházejí se v 90% rodin. K té dokonale udělané krůtě, s dokonalou brusinkovou omáčkou. Těch 10% rodin, kde krůtu nenajdete, je zcela určitě vegetariánských. Jen koláč je někde jablečný (Apple Pie) namísto toho původního z dýně.
 

TOPlist